Skip to Content Skip to Footer
Faculty Committees banner image

Faculty Committees

AY 2021-22

| Promotion & Tenure | Promotion & Tenure (Professor) | Curriculum || Smith Award | Teacher of the Year | Scholar of the Year | CASE | Minigrant |Dean's Faculty Advisory Committee | Service of the Year | U.C.A.R.E. | William Woods Lecture Series

 

Promotion & Tenure Committee

Unit Committee Member
Biology Ann Showalter (24) Stephen Burnett (24)
Chemistry & Physics Augustine Agyeman (24) Caroline Sheppard (22)
English Eugene Ngezem (24) Cantice Greene (23)
Humanities Marko Maunula (24) Andrew Kurt (22)
Interdisciplinary Studies Bryan LaBrecque (24) Xueyu Cheng (22)
Psychology Charlie Harris (23) Pinar Gurkas (22)
Social Sciences Kevin Demmitt (24) Antoinette France-Harris (22) - Chair 
Teacher Education Mandy Lusk (23) Winifred Nweke (22) 
Visual & Performing Arts Mark Watson (24) Steve Spence (22) 

Return to Top


Promotion & Tenure (Professor) Committee

Unit Committee Member
Biology Fran Norflus (24)
Chemistry & Physics Rich Singiser (24)
English Robert Pfeiffer (24)
Humanities Alex Hall (22) - Chair
Interdisciplinary Studies Shannon Cochran (24)
Psychology Eric Bridges (22)
Social Sciences Augustine Ayuk (23)
Teacher Education Erica Dotson (23)
Visual & Performing Arts Virginia Bonner (23)

Return to Top


College Curriculum Committee

Unit Committee Member
Biology Michael Sitvarin (24)
Chemistry & Physics Drew Brandon (24)
English Barbara Goodman (22)
Humanities Marko Maunula (23)
Interdisciplinary Studies Xueyu Chung (24)
Psychology Brain Goldman (22)
Social Sciences Edward "Drew" Case (24)
Teacher Education Erica Dotson (21)
Visual & Performing Arts Mark May (22) - Chair

Return to Top


Graduate Curriculum Subcommittee of the Arts & Sciences' Curriculum Committee

Unit Committee Member
Biology Jere Boudell (23)
Chemistry & Physics Dmitriy Beznosko (23) - Chair 
English Patricia Smith (23)
Humanities Christopher Ward (22)
Interdisciplinary Studies Christie Burton (24)
Psychology Pearl Chang (23)
Social Sciences Andrea Allen (24)
Teacher Education Mandy Lusk (22)
Visual & Performing Arts Steve Spence (23)

Return to Top


Arts & Sciences' Smith Award Committee

Unit Committee Member
Biology Stephen Burnett (24) - Chair
Chemistry & Physics Augustine Agyeman (24)
English Jessica Conrad (24)
Humanities Rossie Vickery (24)
Interdisciplinary Studies Sheryne Southard (24)
Psychology Erica Gannon (23)
Social Sciences Nayab Hakim (Fall 21)
Teacher Education Charles Elfer (24)
Visual & Performing Arts Jonathan Harris (23)

Return to Top


Arts & Sciences' Teacher of the Year Committee

Unit Committee Member
Biology Chris Kodani (24)
Chemistry & Physics Drew Brandon (23)
English Robert Pfeiffer (22)
Humanities David Gilbert (22)
Interdisciplinary Studies Elnora Farmer (24) 
Psychology Mark Daddona (22) - Chair
Social Sciences Drew Case (23)
Teacher Education LaTasha Adams (22)
Visual & Performing Arts Alan Xie (23)

Return to Top


Arts & Sciences' Scholar of the Year Committee

Unit Committee Member
Biology Francine Norflus (23)- Chair
Chemistry & Physics Tatiana Krivosheev (24)
English Kathryn Pratt Russell (22)
Humanities Andrew Kurt (24)
Interdisciplinary Studies Michael Lindsay (24) 
Psychology Christina Grange (23)
Social Sciences Antoinette France-Harris (23)
Teacher Education Sharren Thomas (22)
Visual & Performing Arts Kafia Haile (22)

Return to Top

Creative Activities & Scholarship Enrichment Committee

Unit Committee Member
Biology Ann Showalter (23)
Chemistry & Physics John Meyers (24)
English Kavita Surya (23)
Humanities Rosario Vickery (22)
Interdisciplinary Studies Sheryne Southard (24)
Psychology Christina Grange (22)
Social Sciences Lisa Holland-Davis (22)
Teacher Education Winifred Nweke (24) - Chair
Visual & Performing Arts Susan McFarlane-Alvarez (24)

Return to Top


Minigrant Committee

Unit Committee Member
Biology Chris Kodani (24) - Co-Chair
Chemistry & Physics Rosann O'Neill (22)
English Matt Carter (24)
Humanities Carol White (22)
Interdisciplinary Studies Elnora Farmer (22)
Psychology Brian Goldman (24) 
Social Sciences Karen Young (22) - Co-Chair
Teacher Education Charles Elfer (23)
Visual & Performing Arts Derrick Vanmeter (22)

Return to Top


Dean's Faculty Advisory Committee

Unit Committee Member
Biology Stephen Klusza (24) Keira Davis (22)
Chemistry & Physics Drew Brandon (24) Aubrey Dyer (24)
English Matthew Sansbury (24) Brigitte Byrd (22)
Humanities Andrew Kurt (24) Randall Gooden (22)
Interdisciplinary Studies Elnora Farmer (24) Christie Burton (22)
Psychology Erica Gannon (24) Pinar Gurkas (22)
Social Sciences Bruce Blair (24) Nayab Hakim (22)
Teacher Education Winifred Nweke (24) Rosetta Riddle (22)
Visual & Performing Arts Shontelle Thrash (24) Sean Vogt (22)

Return to Top


Service of the Year Committee

Unit Committee Member
Biology Vivian Padin-Irizarry (24)
Chemistry & Physics John Meyers (22)
English Kayla Rodney (23)
Humanities Andrew Kurt (22) 
Interdisciplinary Studies Vangela Humphries (23)
Psychology Kitty Deering (23)
Social Sciences Taralyn Keese (22)
Teacher Education LaTasha Adams (23) - Chair
Visual & Performing Arts Francisca Maxwell (22)

Return to Top


U.C.A.R.E.

Unit Committee Member
Biology Jere Boudell (22)
Chemistry & Physics Tatiana Krivosheev (24)
English Barbara Goodman (22)
Humanities Carol White (24)
Interdisciplinary Studies Michael Lindsey (22)
Psychology Eckart Werther (24)
Social Sciences Lisa Holland-Davis (22)
Teacher Education Sharren Thomas (24)
Visual & Performing Arts Francisca Maxwell (22) - Chair

 

Return to Top



William Woods Lecture Series

Unit Committee Member
Biology Keira Davis (23) - Chair
Chemistry & Physics Rosann O'Neill (24)
English Brigitte Byrd (24)
Humanities Rossie Vickery (22)
Interdisciplinary Studies Christie Burton (24)
Psychology Deborah Deckner Davis (22)
Social Sciences Leah Pieper (22)
Teacher Education Rosetta Riddle (24)
Visual & Performing Arts Virginia Bonner (22)

Return to Top